Fidan Satın Alırken

Neden Aşılı Fidan

 Aynı meyveyi verir (aşıda anne – baba olmadığı için sapma olmaz)
 Erken meyve verir (aşıda gençlik kısırlığı olmaz)
 Standart ürün verir (tek biçimli meyveler elde edilir)
 Her iklim ve yöreye uygun hastalıklara dayanıklı çeşitler yetiştirmek mümkündür.Aşılı meyve fidanı satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Bu soruyu 2 parçada cevaplamamız gerekir. Çünkü aşılı meyve fidanları 2 şekilde satılmaktadır;

1) Açık köklü meyve fidanları

2) tüplü (torbalı - saksılı) meyve fidanlarıdır.

Açık kök meyve fidanları dikimi yaprak dökümüyle başlayıp mart ayının son haftasına kadar dikilebilmekte, tüplü meyve fidanları ise 12 ay boyunca dikilebilmektedir.

 

Açık kök meyve fidanı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler?

Fidanları muhakkak sertifikalı fidan üretimi yapan firmalardan almanız gerekmektedir. Sertifikalı fidan demek; devlet denetiminden geçmiş ,kayıt altına alınmış, fidanın yetiştirildiği toprakda dahil olmak üzere her aşaması kontrol altında olan fidan demektir.

Açık kök fidan alırken fidanların kök , gövde ve dal yapısına dikkat ediniz. Kök bölgesinde mantar veya yumrular ( yuvarlak şekilde küçük veya büyük şişlinlikler), gövde ve dallarda renk bozukluğu, kuruma ve ağaç kabuğu yapısını bozacak şekilde lekeler varsa bunlar ciddi hastalık belirtisidir kesinlikle almayınız.

Fidanların gövdesinde kabuklu bit ve benzeri zararlılar olmamalıdır. Fidanların görünümü canlı ve parlak olmalıdır. Saçak köklerin iyi gelişmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Aşı yerine çok dikkat edilmelidir. Anaç ile kaynaşma yerini görmemiz ve aşılı olduğuna emin olmanız gerekir.( her meyve fidanı, aşı ile üretilmemektedir nar, zeytin, ahududu, böğürtlen, asma gibi bitkiler çelikleme tekniği ile üretilmektedir.)

 

Tüplü (torbalı) aşılı meyve fidanı alırken nelere dikkat edilmelidir?

açık kök fidanda olduğu gibi sertifikalı fidan üretimi yapan yerlerden fidan alınız.
tüplü fidanda açık köklü fidanlardan farklı olarak sadece fidanın torbaya-saksıya olan adaptasyon süresini tamamlamış olmasına dikkat ediniz.


Damızlıkların Kurulması

Sertifikalı ve “ismine doğru” aşılı fidan yetiştirmede temel koşul damızlıkların kurulmasıdır.

 

© GÜLER FİDAN
MND Ajans